• Laimiukas

Požeminiai skruzdžių daržai

Updated: Oct 2, 2020

Paulius JuodišiusŽmogus ne vienintelis Žemėje geba užsiauginti maistą. Skruzdės tą išmoko daryti 50 milijonų metų anksčiau už mus. Nustebot?


Kaip joms tai pavyksta? Pirmiausia, skruzdės darbininkės žnyplėmis iškerpa medžių lapo gabaliukus ir tempia juos į skruzdėlyną. Keliaudamos išmindo miške takus. Taip kitoms darbuotis tampa lengviau. Skruzdėlyne, grybų auginimo kameroj, kitos skruzdės susmulkina lapus ir gražiai išdėlioja. Ant jų vėliau sudygsta ir auga grybai, kurių išskiriamomis sultimis maitinasi visa skruzdžių šeima.


Bet ne viskas taip paprasta.


Įsikurti ant skanių lapų taikosi ir kita grybų rūšis iš kurios skruzdėms jokios naudos. Šis bjaurus lyg piktžolė grybas daržą per kelias dienas gali paversti rudai žalia koše. Kaip to išvengti? Pasirodo, tuo pasirūpino pati gamta.


Ant skruzdžių gyvena bakterijos išskiriančios nuodingas medžiagas veikiančias tik kenksmingus grybus. Skruzdžių kūnuose daugybė duobučių, kuriose įsikūrę bakterijų kolonijos, o jas skruzdės maitina išskirdamos įvairias medžiagas iš savo liaukų. Neskamba labai smagiai? Palaukit, tai dar ne viskas! Jaunos motinėlės išskrisdamos iš skruzdėlyno su savim išsineša ir grybieną bei naudingas bakterijas. Ir kitoj miško vietoj įkuria naują skruzdėlyną su daržu. Todėl geriau su jomis nesipykti, kitaip po darbo dienos gali likti ne tik murzinas, bet dar ir tuščiu pilvu.


O jūs galvojote, kad ant tokių mažyčių skruzdžių bakterijoms tiesiog nėra vietos. Kur jau ten! Va toks tas gyvenimas miške be dušo ir kitų patogumų. Galima išsimaudyti nebent lietuje.

0 comments

Recent Posts

See All